Basit olan mükemmeldir” prensibine tam anlamıyla uygun bir tasarım trendi olan “Flat Design” son dönemlerde dillerden düşmüyor. Özellikle de Apple’ın IOS7 ile getirdiği yenilikler hem eleştiriliyor hem de “nedir bu flat design?” sorusunun sorulmasına neden oluyor.

Flat Desing için özetle minimal tasarım diyebilir veya Microsoft tarafından kullanılan “otantik dijital” terimini kullanabiliriz.

Bildiğiniz ve alışıla gelmiş tasarımları gözünüzün ününe getirin ve bu tasarımlardan abartlı efektleri, 3D’leri, degradeleri v.s. kaldırın. Geriye ne kalıyorsa kabaca “flat design” diyebiliriz. Flat Design, daha basit, göz yormayan, sade, minimal, renk ve tipografi odaklı tasarımların popüler olduğu bir döneme ve tasarım üslubuna adını veriyor. Microsoft’un Windows 8 Metro ile son kullanıcıya ulaştırdığı bu yeni tasarım üslubu kullanıcıdan olumlu not almayı başardı. Bunun üzerine sektörel rakipleri de (Apple, Google, Samsung…) bu yeni tasarım dilini benimsediler. Özellikle de Apple’ın IOS7 ile yaptığı radikal değişiklik önemli bir adım.

Flat Design

Elbette basit tasarımı doğru anlamak, doğru yorumlamak, adi ile basit arasındaki o ince çizgiyi görebilmek ve o çizginin aslında her şey demek olduğunu bilmek gerekir.

Bu ince çizginin korunması adına yeni tasarım dilinin bir de prensipleri var.

– Herşeyi sade ve basit tut.
– Tipografiye ve okunabilirliğe önem ver.
– Renk düzenine önem ver.
– Sade ve uyumlu renkleri tercih et.
– Renklerde keskin ve net tonlar kullan.
– Tasarımını minimalist yap. Karmaşadan uzak dur.
– Nereyedeyse hiç kabartma kullanma, her şey düz olsun.
– Kullanıcı deneyimini ve ilgiyi artırmak için basit animasyonlar kullanın.

Flat Design’ın temel mantığı temiz tasarım ile kullanılabilirliği ön plana çıkarmaktır. Yani tasarım ne kadar sade olursa olsun kullanıcı deneyimine katkı sağlamadığı sürece pek bir şey ifade etmez…

Yazıma şu alıntı ile son vereyim;

“Mükemmellik, alınacak bir şey kalmadığında değil, atılacak bir şey kalmadığında gerçekleşir.” —St. Exupery

Detaylı bilgi için;
http://designmodo.com/flat-design-principles